Faktoring to sprawdzone rozwiązanie problemów związanych z zatorami płatniczymi w sektorze przemysłowym. Dlaczego jest tak skuteczny? Na czym konkretnie polega?
Zatory płatnicze to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorstwa z sektora przemysłowego. Brak terminowych płatności za zrealizowane zamówienia może uniemożliwić zakup niezbędnych do dalszej działalności surowców oraz utrudnić rozliczenia z dostawcami mediów oraz pracownikami. W skrajnych przypadkach opóźnienia lub zaniechania kontrahentów mogą prowadzić do upadku zakładu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by uniknąć takiego ryzyka. Jednym z najskuteczniejszych jest skorzystanie z usług faktoringowych.
Faktoring dla firm produkcyjnych
Jak pokazują statystki Polskiego Związku Faktorów, pod koniec ubiegłego roku spośród ponad 25 tysięcy zrzeszonych w nim klientów firm, większość (42,5 proc.) stanowiły przedsiębiorstwa z sektora produkcyjnego. Ten fakt najlepiej pokazuje, jak ważnym instrumentem finansowym jest dla nich faktoring. Pozwala im planować kolejne współprace i inwestycje bez obaw o utratę płynności finansowej. Jest też skuteczniejszy i łatwiejszy niż żmudna weryfikacja każdego kontrahenta, a następnie prowadzenie monitoringu należności oraz ewentualne działania windykacyjne. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na https://pragmago.pl/porada/faktoring/.
Na czym polega faktoring?
Faktoring to rodzaj usługi, w ramach której przedsiębiorstwo sprzedaje swoje zaległe faktury zewnętrznej firmie (faktorowi). Przejmuje ona wierzytelności od przedsiębiorstwa (faktoranta) w zamian za natychmiastowe wypłacenie mu środków odpowiadających wartości faktury pomniejszonych o prowizję. W skrócie – dzięki faktoringowi przedsiębiorstwo może od razu otrzymać gotówkę, zamiast czekać na płatność kontrahenta i obsługiwać wierzytelności. Ewentualna windykacja nieuregulowanych wierzytelności spoczywa na faktorze.
Faktoring – korzyści dla przemysłu
Za skorzystaniem z usług faktoringowych przemawia wiele argumentów. Z perspektywy zakładów zajmujących się działalnością produkcyjną najważniejsze okazują się na pewno następujące zalety:
-
łatwiejsze utrzymanie płynności finansowej: jak już wspomnieliśmy, najważniejszą korzyścią płynącą z faktoringu jest lepsza zdolność przedsiębiorstwa do utrzymania płynności finansowej. Dzięki szybkiemu uzyskaniu środków z faktur, firma może na bieżąco regulować swoje zobowiązania lub inwestować w rozwój.
-
minimum formalności: w odróżnieniu od zwykłych kredytów obrotowych, w przypadku faktoringu nie są wymagane rozbudowane formalności. Znaczenia nie ma też zdolność kredytowa, a przedsiębiorca może otrzymać limit faktoringowy nawet na podstawie prostego oświadczenia;
-
prostota i szybkość: pieniądze mogą być zaksięgowane na rachunku bankowym przedsiębiorcy czasem już w ciągu 24 godzin.
Jak widać, faktoring online to efektywne narzędzie dla firm z sektora produkcyjnego. Dzięki niemu mogą one zminimalizować ryzyko zatorów płatniczych. Korzystając z tej usługi i skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności, mając pewność co do utrzymania stabilności finansowej.
Materiał zewnętrzny